Jak wspomóc koncentrację na lekcji?
Każdy nauczyciel zna to uczucie – patrzysz na swoją klasę i widzisz błądzące spojrzenia, uczniów bawiących się przyborami lub marzycieli patrzących w okno. Jak wspomóc koncentrację na lekcji?
Sekret rozwijającego się mózgu
Mózg dziecka to prawdziwe cudo ewolucji. W młodym wieku jest jak gąbka, chłonąca wiedzę z otoczenia. Ale co, jeśli ta gąbka jest trochę… rozkojarzona? Zrozumienie, jak funkcjonuje mózg młodego człowieka, to pierwszy krok do pomocy mu w skupieniu.
Stworzenie odpowiednich warunków
Upewnij się, że klasa jest cicha i wolna od rozproszeń, a oświetlenie i temperatura odpowiednie do nauki. Takie warunki będą idealne do tego, żeby wspomóc uczniom zachowanie uważności.
Eliminowanie zakłóceń
Nie pozwól, żeby uczniowie korzystali z telefonów komórkowych na zajęciach (jeśli jest to zbędne) oraz innych gadżetów, które mogą powodować rozproszenie uwagi.
Organizacja lekcji
Zaplanuj materiały i lekcje z wyprzedzeniem, żeby uniknąć chaosu i dezorganizacji. Pomocne będzie też ustalanie konkretnych celów i wymagań wobec uczniów, dzięki czemu będą wiedzieli, co jest od nich wymagane
Regularne przerwy
Zaplanuj krótkie przerwy pomiędzy intensywnym czasem nauczania, dzięki temu uczniowie będą mogli się rozluźnić i odzyskać energię do dalszego działania. Nie pozwól, aby monotonia zabiła ciekawość Twoich uczniów. Po intensywnych 20 minutach pracy, wprowadź krótką przerwę aktywizującą. Może to być kilka prostych ćwiczeń rozciągających, krótka gra słowna czy nawet chwila na swobodną rozmowę.
Urozmaicaj metody nauczania
Zamiast tradycyjnego wykładu, pozwól uczniom pracować w parach nad problemem, przeprowadź dyskusję w małych grupach lub zorganizuj krótką burzę mózgów. Daj uczniom poczucie, że mają wpływ na to, co się dzieje na lekcji.
Wprowadź ćwiczenia na spostrzegawczość
Gry i zabawy, które wymagają skupienia, to świetny sposób na trening uwagi. Pokaż uczniom dwie prawie identyczne ilustracje i poproś ich, aby znaleźli różnice. Lub zorganizuj krótką grę pamięciową z użyciem kart z obrazkami.
Zadawanie pytań i interakcja
Zamiast prowadzenia monologu staraj się co jakiś czas zadawać pytania uczniom, co zachęci ich do aktywnego uczestnictwa w zajęciach.
Aktywność fizyczna
Nie wiesz jak wspomóc koncentrację na lekcji? Wprowadź krótkie ćwiczenia fizyczne np. skłony, pajacyki, aby poprawić przepływ krwi w organizmie – dotlenić go. Dzięki temu uczniowie będą dłużej skoncentrowani na zajęciach.
Skupienie uwagi na tematach interesujących
Wybieraj takie tematy, które będą ciekawe i angażujące dla uczniów, aby utrzymać ich koncentrację.
Używanie różnych bodźców sensorycznych
Zastosuj różne bodźce wizualne i sensoryczne w nauczaniu takie jak: dotyk, dźwięk, aby dostosować się do różnych stylów uczenia się.
Technologie edukacyjne
Dla urozmaicenia zajęć wykorzystuj nowoczesne technologie np. tablice interaktywną komputery lub tablety.
Praca w małych grupach
Przeprowadzaj zadania w małych grupach, aby zaktywizować każdego ucznia i rozwinąć umiejętność współpracy.
Techniki relaksacyjne
Pozwól uczniom na moment wytchnienia np. włączając na chwilę muzykę relaksacyjną: klasyczną bądź odgłosy natury. Wszelkiego rodzaju techniki takie jak: medytacja i głębokie oddychanie będą dobre, aby wspomóc koncentrację na lekcji i obniżyć poziom stresu.
Słuchanie i rozumienie uczniów
Słuchaj opinii i uwag uczniów na temat przeprowadzanych przez Ciebie zajęć i procesu nauczania. Daj im możliwość wyrażania potrzeb i staraj się dostosować tempo i sposób prowadzenia zajęć, tak by wspomóc uważność na lekcji.
Wyzwania i różnorodność
Staraj się dopasować poziom trudności zadań do umiejętności uczniów, aby utrzymać ich zaangażowanie i zainteresowanie.
Pozytywna atmosfera
Twórz miłą atmosferę, dzięki której uczniowie będą z chęcią rozwiązywali zadania i wspierali się wzajemnie. Pozytywna atmosfera zwiększa poczucie komfortu do podejmowania różnego rodzaju aktywności.
Kreatywność to klucz
Aktywności artystyczne, takie jak rysowanie, malowanie czy muzyka, to nie tylko forma wyrażenia siebie, ale także doskonały trening koncentracji. Daj uczniom przestrzeń do twórczego myślenia i obserwuj, jak rośnie ich skupienie.
Pamiętaj, że każdy uczeń jest inny i to, co działa dla jednego, może nie działać dla innego. Kluczem jest obserwacja, cierpliwość i gotowość do eksperymentowania z różnymi metodami. Wspierając koncentrację uwagi, pomagasz uczniom nie tylko w nauce, ale także w życiu. O tym jak wspomóc koncentrację na lekcji dowiesz się również z naszego szkolenia dotyczącego metod aktywizujących na lekcji.
źródła: